پاکسازی پلاستیک از سطح دریا

25 دی،1395

بویان اسلت 19 سال بر روی پروژه پاکسازی اقیانوس ها کار کرده که می تواند 7250000 تن پلاستک را از سطح دریاها جمع آوری کند .

این وسیله از یک بازوی بسیار بلند تشکیل شده است که می تواند با سیستم مکش پلاستیک ها را به سمت خود جذب کند و از طرف دیگر این توانایی را دارد تا پلانگتون ها را از زباله ها فیلتر و بازیافت کند و در عین حال هم آسیبی به موجودات زنده دریایی نداشته باشد.

بویان اسلت در دانشگاه توانست پروژه آنالیز مقدار پلاستیک های شناور در آب را تخمین بزند و در نهایت مقاله خود را به چاپ رسانده و در سال 2012 برنده بهترین مقاله طراحی تکنیکال در دانشگاه دلف شد و بر روی توسعه پاکسازی دریاها بسیار مطالعه و تلاش نمود تا چند ماه بعد که توانست در تدکس دلف 2012 در مورد پروژه خود صحبت کند.

او تاسیس بنیاد پاکسازی اقیانوس که یک سازمان غیر انتفاعی است با مسئول توسعه فن آوری های پیشنهادی خود ، ایجاد کرد . راه حل هوشمندانه او می تواند در سال به طور بالقوه صدها هزار نفر از حیوانات آبزی را نجات دهد و همچنین جلوی آلودگی آب ها را می گیرد .

او معتقد است جمع آوری زباله ها از سطح دریاها 5 سال زمان می خواهد و می گوید یکی از مشکلاتی که در این مسیر پیش روی داریم این است که هیچ تضمینی برای دوباره آلوده شدن دریا نیست و نمی توان پیش بینی کرد که به طور کامل پاکسازی انجام گیرد پس در کنار این باید فرهنگ سازی در زمینه بازیافت و تفکیک زباله انجام شود و افراد بیشتر از ضررهای این کار بر روی آبزیان آگاه باشند .