طراحی فضاهای کوچک

27 دی،1395

در این مطلب به بررسی چند پروژه که در فضاهای کوچک ، خلاقیت در طرحشان دیده می شود می پردازیم .

 پروژه های کوچک یک اثر هنری!

پروژه های کوچک یک فرصت هستند تا خلاق ترین ایده ها را برایش پیاده کنیم. یک فرصت برای نشان دادن ایده ها!

استودیو fearns در پروژه ای واقع در استرالیا در دوراس جنوبی با الهام از متریال ها ، اریگامی و ایده تاشونده صفحات ژاپنی این خانه با سقف پلیسه ای را طراحی کرده اند . سقف این بنا فلزی و با بافت راه راه زیبای خود بادبزن های ژاپنی را تداعی می کند . این مجموعه در یک سایت پر درخت و سرسبز بصورت کاملا جسورانه نقطه مقابل دراماتیک با درختان اکالیپتوس این منطقه است .


پروژه ای دیگر در استرالیا ، این پروژه ترکیبی از متریال های نوین و فرم . دیوارها و سقف در برخورد با فضای سبز یک پارچه بنظر می آیند کاملا در تعامل و به هم پیوسته . متریال بکار رفته در نماها ، ده پانل فولاد خاص فرموله شده زنگ زده با یک لایه محافظ بر روی فولاد تشکیل شده است . این فلز زنگ زده ایده ای جالب برای نشان دادن استواری این خانه در این دشت است .

فضای کوچکتر و هوشمندتر

یکی از رازهای طراحی خانه های کوچکتر این است که یک فضای واحد برای خدمت به عملکردهای بسیاری بکار رود  یعنی به جای طراحی آشپزخانه، نشیمن و ناهارخوری به عنوان اتاق های جداگانه، ترکیب آنها با یکدیگر در یک فضای واحد. در این پروژه در شهر نیویورک ، برای مثال آشپزخانه و ناهار خوری اتاق ها با یک پرده شفاف و ریل فلزی از هم جدا شده اند . اتاق نشیمن می تواند حتی به طور کامل با درب آکوستیک کشویی بسته شود .

این خانه پارتیشن بندی شده در سان فرانسیسکو توسط Nick Noyes Architecture  بازسازی شده است . در این فضا ، پرده اجازه می دهد فضای اتاق خواب مهمان کاملا از فضاهای دیگر جدا شده و احساس راحتی را به مهمان بدهد .