طراحی دکوراسیون خانه با بافت

21 آبان،1395

همه شما به ترکیب رنگ در فضا بسیار حساس هستید در صورتیکه وجود بافت نیز بسیار پر اهمیت می باشد اما نحوه استفاده از آن برای بسیاری مبهم می باشد در این پست به موارد مربوط به اضافه کردن بافت(Texture) در طراحی دکوراسیون داخلی می پردازیم.

بافت و رنگ:

انتخاب یک بافت مناسب در خانه می تواند به بالا بردن نیروی رنگ ها در طراحی دکوراسیون خانه کمک کند. بافت های متراکم مثل پارچه های مخمل ، مخمل راه کبریتی ، خز دار می تواند توانگری رنگ های قرمز، آبی و زرشکی را افزایش دهد. بافت پارچه های ابریشمی و شیفون در نرم تر نشان دادن رنگ های روشن مناسب می باشند. و همچنین این بافت با رنگ های متالیک (براق) بسیار مناسب فضاهایی مانند اتاق خواب می باشند که نیاز به حس آرامش در آنها می باشد. اگر می خواهید از رنگ های خنثی در  طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید استفاده خلاقانه از بافت می تواند به فضای شما شخصیت بخشد. پارچه با بافت درشت مانند پارچه های پشمی و نخی با طرح جناقی ، راه راه و فاستونی بسیار مناسب رنگ قهوه ای و خاکستری تیره می باشند. جنس کتان برای پرده مناسب می باشد و پارچه ابریشم مخملی برای رنگ های خاکستری روشن و کرم مناسب می باشند.

بافت و نور:

با استفاده از مصالح جاذب نور و روشن و نرم می توانید نور را در دکوراسیون داخلی کنترل نمایید. بافت مصالحی مانند سرامیک، شیشه و مرمر در فضاهایی مانند آشپزخانه و حمام می تواند نور مناسبی در فضا منعکس کند در حالیکه استفاده از مصالح جاذب نور در دکوراسیون داخلی پذیرایی و اتاق خواب فضا را گرم تر و آرامش بخش تر می نماید.

نگاه کنید و حس بگیرید :

بهترین قسمت استفاده از بافت در فضا این است که فقط با حس بینایی در ارتباط نمی باشد بلکه از طریق تماس نیز می توان آنرا حس نمود. استفاده از مصالح بافت دار در دکوراسیون داخلی بسیار مسرت بخش می باشد اما می بایست درست و به جا با مصالح و مبلمان ترکیب شود به عنوان مثال در جلوی دیوار آجری، مبل پارچه ای همراه با کوسن هایی در روی آن مناسب می باشد که حس راحتی را القا نماید.

ترکیب مناسب:

بافت ها  بر خلاف رنگ ها انعطاف پذیر می باشند می توان بافت های متنوعی را با هم در فضا بدون اینکه در فضا حس پیچیدگی به وجود آورند استفاده نمود اما مواردی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد. بافت ها در بعضی موارد  می توانند با هم سازگار نباشند. به طور مثال نبایست سنگ مرمر را در کنار بتن استفاده کنید. وقتیکه می خواهید دو یا چند بافت را در کنار هم در دکوراسیون خانه استفاده کنید ابتدا به چگونگی منعکس کردن نور از طریق هر کدام از این بافت ها فکر و سپس حس فضا را تجسم کنید و در نهایت تصمیم بگیرید