سیستم سقف مقعر در جیرفت

09 دی،1395

استودیو طراحی بی ام دی در ایران در شهر جیرفت طرحی برای جمع آوری آب باران در این منطقه خشک و کویری داده است است . این مدرسه دارای سقفی دو جداره هستند که لایه بیرونی به مقعر ، قادر خواهد بود کمترین آبی که بر اثر بارش بر روی این سقفها قرار ریخته شود جمع آوری کند .

بر طبق آمارها میزان بارش باران در این مناطق کمتر از یک سوم میانگین بارش جهانی است و میزان تبخیر 3 برای بیشتر است . این سیستم برای این منطقه گرمسیری در ایران که با مشکل آب روبرو هستند بسیار مفید خواهد بود. این امکان را به ساکنین این بناها می دهد تا آب مصرفی خود را ذخیره کنند .  

این سقف های مقعر علاوه بر جمع آوری آب باران اجازه گردش آزادانه هوا و باد در سطح خود می دهد و این سیستم حرکتی هوا باعث سیرکوله بهتر هوا شده و فضا را خنک نگه می دارد .

در یک مدرسه با 923 متر مربع به مساحت سقف مقعر، انتظار می رود که 28 متر مکعب آب جمع آوری شود، با بهره وری حدود 60 درصد. تحقیقات بیشتر برای به حداکثر رساندن این بهره بره وری است .

مخازن برای جمع آوری آب ها در بین جداره دیوار قرار دارد , که باعث می شود گرمای آب در کانل ها ذخیره شود و در نهایت برای تهویه و برودت هوای داخل مفید است .